В сила е Регламент на Съвета (ЕИО) No881/92 от 26 март 1992 г.
От 1.1.2007 г. българските превозвачи могат да извършват международни превози на товари срещу заплащане само с лиценз на Общността без разрешителни:
– при двустранни превози между България и Ирландия;
– при транзитни превози през територията на Ирландия;
– при превози от/до Ирландия до/от трети страни-членки на ЕС;
– при празните пътувания във връзка с тези превози.
Лицензът е на фирмата-превозвач и не подлежи на преотстъпване. Оригиналът на лиценза трябва да се съхранява от превозвача. Задължително на борда на автомобила трябва да се намира заверено копие на лиценз на Общността, издадено на името на превозвача извършващ превоза, и да се представя при поискване на контролните органи. В случай на комбинация от пътни превозни средства копието трябва да се намира на борда на моторното превозно средство. Лицензът покрива комбинацията от пътни превозни средства, дори когато ремаркето или полуремаркето не е регистрирано на името на притежателя на лиценза или когато е регистрирано в друга страна-членка.
Лиценз не се изисква за:
превоз на товари с моторни превозни средства или състав от пътни превозни средства с товароносимост до 3.5 тона или максимално допустима маса до 6 т;
превоз на товари при бедствия, аварии и други извънредни ситуации;
превози на пощенски пратки, които се извършват в рамките на обществените услуги;
превози на повредени превозни средства;
превози на лекарства и медицински изделия, медицинско оборудване, както и други необходими средства за оказване на спешна медицинска помощ, особено при природни бедствия;
превози на товари за собствена сметка: превоз на товари без заплащане, предназначен единствено за собствена дейност или произтичащ от собствена дейност, извършван със собствени или наети без водач пътни превозни средства, управлявани от водачи, назначени по трудов договор с лицето, за чиято сметка се извършва превозът, когато този превоз не е основна дейност за него и превозът е предназначен да се доставят товари на лицето, за чиято сметка се извършва превозът, да се експедират негови товари, товарите да се превозят в рамките на предприятието му или за негови собствени нужди извън предприятието, а товарите принадлежат на лицето, за чиято сметка се извършва превозът, или са били продадени, закупени, дадени или наети под наем, произведени, добити, преработени или поправени от него.
Превозите от/до Ирландия до/от трети страни извън ЕС могат да се извършват със СЕМТ разрешителни.
Въз основа на получените уведомления в Европейската комисия считано от 01.01.2010 г. българските превозвачи могат да извършват каботажни превози на товари на територията на Ирландия.
Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация” напомня на българските превозвачи, че считано от 01.01.2012 г. могат да извършват каботажни превози на товари на територията на Европейския съюз, както и чуждестранни превозвачи, регистрирани в страна-членка на ЕС, могат да извършват каботажни превози на товари на българска територия съгласно разпоредбите на чл. 8 от Регламент (ЕО) 1072/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 г. относно общите правила за достъп до пазара на международни автомобилни превози на товари.
Чл. 8 от горепосочения регламент определя:
След доставката на товарите, превозвани при входящия международен превоз, на превозвачите на товари се разрешава да извършват с едно и също превозно средство или — в случай на състав от превозни средства — с моторното превозно средство от състава, до три каботажни превоза непосредствено след международен превоз от друга държава-членка или от трета държава до приемащата държава-членка.
Последното разтоварване по време на каботажен превоз преди напускане на приемащата държава-членка се извършва в срок от седем дни от последното разтоварване в приемащата държава-членка по време на входящия международен превоз.
Счита се, че услугите по вътрешен автомобилен превоз на товари, извършвани в приемащата държава-членка от превозвач, установен извън тази държава-членка, са в съответствие с регламента, единствено ако превозвачът може да представи недвусмислени доказателства за входящия международен превоз и за всеки последващ каботажен превоз.
Доказателствата съдържат следните данни за всеки превоз:
- името, адреса и подписа на изпращача;
- името, адреса и подписа на превозвача;
- името и адреса на получателя, както и неговия подпис и датата на доставка, след като бъдат доставени товарите;
- мястото и датата на приемане на товарите за превоз и мястото, предвидено за доставката;
- обичайното описание на естеството на товарите и начина на опаковане, а за опасните товари – тяхното общоприето описание, както и броя на колетите, особената им маркировка и номерата им;
- брутната маса или изразеното по друг начин количество на товарите;оварите;оварите;
- регистрационните номера на моторното превозно средство и на ремаркето.
Не се изисква допълнителен документ, за да се докаже, че са спазени гореописаните условия.